Rozdział 4. Warstwa sprzętowa

Spis treści

4.1. Sprzęt współpracujący z AquaPi
4.2. Czujniki temperatury
4.2.1. DS18B20
4.3. Elementy wykonawcze (wyjścia)
4.3.1. Dodawanie pinu GPIO jako wyjścia
4.4. Sondy pomiarowe
4.4.1. Pomiar pH
4.5. Extendery I/O
4.5.1. PCF8574
4.5.2. PCA9685
4.6. Sprzęt dedykowany do AquaPi
4.6.1. Elektronika do wersji 1.0
4.6.2. Elektronika do wersji 2.0

4.1. Sprzęt współpracujący z AquaPi

AquaPi jest systemem otwartym, przez co (o ile znasz się nieco na programowaniu) można do niego podłączyć i używać większość sprzętu który jest w stanie współpracować z Raspberry Pi. Jeśli jednak nie umiesz programować, i chciałbyś korzystać z rozwiązań gotowych, to pozostaje Ci używanie sprzętu który AquaPi obsługuje natywnie.

W następnych rozdziałach jest opisane jak podłączyć różny sprzęt do Raspberry Pi. Warto w tym miejscu zapamiętać jak wygląda rozkład pinów w RPI, aby później wiedzieć o jakich pinach mowa gdy będą pokazane przykłady połączeń

Rysunek 4.1. Pinologia Raspberry Pi

Pinologia Raspberry Pi

Opis wyjść trzech różnych wersji Raspberry Pi.


Rysunek 4.2. Położenie pinów na RPI

Położenie pinów na RPI

Rozmieszczenie pinów na Raspberry Pi 3 i zero. RPI w wersji 1 i 2 piny ułożone są podobnie, jednak sama listwa goldpin jest krótsza (do dyspozycji jest mniej pinów)


Można wyróżnić kilka rodzajów pinów. Piny zaznaczone na czarno i opisane jako GND to masa. Piny oznaczone na czerwono, to zasilanie. RPI dostarczaa dwa napięcia - 5V i 3,3V. Kolejne porty opisane jako GPIO to tzw. General Purpose Input/Output, czyli uniwersalne porty wejścia/wyjścia. Część z nich może pełnić dodatkowo funkcję specjalistycznych interfaceów umożliwiając dołączenie różnych czujników lub też modułów rozszerzeń.

[Ostrzeżenie]Uwaga

Podpinanie czegokolwiek pod złącze RPI gdy jest zasilane może skutkować jego zniszczeniem. Tak samo jak zwieranie pinów 5V i 3.3V lub jednego z nich do masy. Generalnie zwieranie ze sobą przypadkowych pinów to zawsze zły pomysł.